Z terminem dzisiejszego tematu spotkałem się całkiem niedawno. Było to dla mnie niemałe zaskoczenie. Andropauza? Co to takiego? Czym jest? Dotyka mężczyzn? Pierwsze skojarzenie dotyczyło oczywiście menopauzy, o której mówi się już od wielu lat, a nawet wyróżnia się jej różne etapy. I rzeczywiście andropauza to odpowiednik kobiecej menopauzy, przebiega jednak w inny, charakterystyczny sposób.
Przychodzi taki czas w życiu niejednego mężczyzny, kiedy zmienia się wiele w jego życiu i funkcjonowaniu. Pojawiają się zaburzenia snu, czy też apetytu. Zmiany fizyczne pociągają za sobą również zmiany o charakterze seksualnym i psychologicznym. Nazwa andropauza pochodzi od greckich słów „andros”, czyli „mężczyzna”, i „pausis”, czyli „przerwa”.
Jakie możemy wyróżnić objawy andropauzy?
- problemy z oddawaniem moczu (częste oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, uczucie pełnego pęcherza, częste wstawanie w nocy w celu oddawania moczu);
- zaburzenia snu,
- niski popęd seksualny,
- osłabienie organizmu,
- zmiany nastrojów, zwiększona drażliwość,
- kłopoty z pamięcią i koncentracją,
- zwiększona potliwość,
- nadciśnienie tętnicze,
- niska samoocena, myśli rezygnacyjne, obniżenie poczucia pewności siebie
Jakie są przyczyny andropauzy?
Lekarze mówią, że są to naturalne procesy starzenia się organizmu. Proces ten związany jest z niedoborem androgenów – zwłaszcza testosteronu (odpowiedzialny za wiele czynności metaboliczne), DHEA, estradiolu, jak i melatoniny, czy też somatropiny (hormonu wzrostu).
U kobiet menopauza oznacza zatrzymanie funkcji reprodukcyjnych, natomiast u mężczyzn andropauza powoduje osłabienie tych funkcji. Mężczyźni dość często bagatelizują swoje gorsze samopoczucie, dolegliwości które związane są z tym okresem.
Andropauza zaczyna się w różnym wieku (40–55 lat) i jej przebieg jest zależny od rozmaitych czynników.
Leczenie andropauzy
Andropauza powinna być postrzegana jako zespół problemów – jeśli składają się na nią zaburzenia nastroju, wówczas niezbędna może się okazać wizyta u psychoterapeuty. Nietrzymanie moczu i jego terapia powinny być skonsultowane z urologiem oraz rehabilitantem urologicznym, a kołatanie serca, duszności i ponadprzeciętne obniżenie sprawności – z lekarzem kardiologiem.
Jednym ze sposobów łagodzenia objawów andropauzy, może być terapia hormonalna, polegająca przede wszystkim na podawaniu testosteronu. Często daje ona dobre efekty, powinna być jednak prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza, ze względu na ryzyko efektów ubocznych.
Pomocne może okazać się również stosowanie diety bogatej w witaminę C oraz kwas foliowy. Występuje również zwiększone zapotrzebowanie organizmu na witaminę D oraz wapń. Lekarze zalecają również zwiększenie aktywności fizycznej, który zwiększa poziom testosteronu we krwi. Poza tym ćwiczenia fizyczne wyzwalają produkcję hormonów szczęścia.
Więcej informacji uzyskasz pod poniższymi linkami: