W przedświątecznym okresie udało mi się trafić na bardzo ciekawy artykuł dotyczący komunikacji – Co sprawia, że coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy i jak to zmienić?
https://www.ofeminin.pl/rozwoj/coraz-rzadziej-ze-soba-rozmawiamy-i-jak-to-zmienic/exh33xt
To bardzo wartościowy wpis, zwłaszcza w okresie świąteczno – noworocznym, kiedy mamy możliwość spędzenia czasu razem ze swoimi najbliższymi, mamy możliwość rozmów na tematy, które być może pomijane są podczas codziennych spraw, problemów. Warto zatrzymać się i zastanowić, czy nasze rozmowy nie są coraz bardziej powierzchowne?
Zuzanna Butryn, psycholożka i psychoterapeutka wyjaśnia w artykule, że głównymi przyczynami problemów w komunikacji są:
- Brak czasu na rozmowy,
- Zmiana sposobu komunikacji poprzez kontakt przez media społecznościowe,
- Skupienie na sobie
Już kiedyś jako (Nie)dzielny Coach poruszałem temat komunikacji – warto przypomnieć mój wpis szerszemu gronu, które nie miało okazji zapoznać się z nim.
Na początek warto przemyśleć, czy to co mówisz i jak mówisz jest właściwie odbierane przez twojego rozmówcę/rozmówców? Czy dobrze Cię zrozumiał/-a? Czy to, co chciałeś/chciałaś powiedzieć na pewno zostało tak samo odebrane przez drugą stronę? Może nie? Może na tle twoich słów doszło do ostrej wymiany zdań, a twój odbiorca, przynajmniej w twoim mniemaniu, źle odebrał i zareagował na wypowiedziane słowa/zdania?
Jak często zdarza Ci się formułować zdania oskarżające, oceniające i nakierowane na osobę, a nie na omawianą sytuację? Jak często wypowiadasz zdania w złości, by poczuć się lepiej – w poczuciu racji, jej udowadniania, z poczuciem wyższości?
Zastanawiasz się nad moimi słowami i nie dostrzegasz problemu? No cóż… to początek naszej drogi, która ma pokazać, że jak i ja, tak i Ty możesz czasami się mylić w ocenie własnych słów, czynów….
Warto to dostrzec i spróbować zmienić własny styl komunikacji. Nawet tylko po to, by sprawdzić, który z nich przynosi większe korzyści? Czy ten obecny (choć nie sztuką jest robić wciąż dokładnie to samo, a oczekiwać innych efektów), czy może zmiana formy komunikacji może wywołać kolejne pozytywne zmiany w twoim życiu?
Jak zatem się komunikujemy? Zazwyczaj tak:
– nie odnosimy się do sytuacji, o której mówimy – wypowiadamy się w sposób ogólnikowy,
– oceniamy drugiego człowieka, zamiast dotykać sytuacji, zachowań – mówimy zawsze, wciąż, nigdy, wszędzie… generalizujemy….,
– porównujemy rozmówcę do innych osób, zamiast mówić o danym zachowaniu, sytuacji,
– próbujemy udowodnić za wszelką cenę swoją rację – przecież ją mamy, musimy wygrać to starcie, nasze musi być na wierzchu!
– nie słuchamy wyjaśnień – nie są nam do niczego potrzebne… ważne, że my wiemy lepiej, że my mamy rację, jesteśmy wyrocznią,
– szukamy przyczyn w przeszłości zamiast skupić się na rozwiązaniach, które mogą kształtować dalsze działania,
– dajemy rady, które uważamy że są słuszne i prawdziwe – jako gotowe rozwiązania,
Co jest skutkiem takiej formy komunikacji?
– nasz rozmówca czuje się jak osoba podrzędna,
– nasz rozmówca czuje się jako osoba wybrakowana, gorsza,
– spada samoocena rozmówcy,
– rozmówca traci poczucie własnej wartości,
– taka forma odbierana jest jako atak, co skutkuje obroną, a nie rozmową na temat sytuacji,
A jak może wyglądać nasze porozumiewanie się? Jak skutecznie można je zmienić? Czy jest taka możliwość?
Jeśli zastanawiasz się nad tym to już osiągasz sukces. Dostrzegasz, że nie zawsze udaje Ci się poprawnie komunikować z innymi ludźmi. Teraz czas na przyjrzenie się swoim nawykom rozmowy.
Czas na zmiany, na których możesz zyskać. Zarówno jeśli chodzi o Ciebie, jak i jeśli chodzi o umiejętność rozmowy z drugim człowiekiem!
Co zyskasz? Umiejętność asertywnego wyrażania własnego zdania oraz możliwość podniesienia samooceny i poczucia własnej wartości – to na pewno.
Dla Ciebie – ćwiczenie, które możesz wykorzystać w pracy nad formą komunikacji.
Może to być zabawa w większej grupie osób, która pozwoli na ciekawe i autentyczne dyskusje (sprawdziłem – działa)
Czekam na wypełnione formularze.
Dla odsyłających przygotuję słodką niespodziankę
Źródła:
https://www.michalbrzegowy.com/artykuly/zasady-dobrej-komunikacji-w-zwiazku
https://poradnia-harmonia.pl/komunikacja-zwiazku-poprawic/

